1ο Δημοτικό Σχολείο Μεγαλόπολης – Butterfly Project

Φέτος οι μαθητές/τριες του 1ου Δημοτικού σχολείου Μεγαλόπολης τίμησαν τη Μνήμη των θυμάτων του Ολοκαυτώματος αξιοποιώντας εκπαιδευτικό υλικό του μουσείου.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης αναζήτησαν ιστορικά στοιχεία και φωτογραφίες σχετικές με το θέμα. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας παρακολούθησαν ταινίες και διάβασαν λογοτεχνικά κείμενα, ώστε να μάθουν τι συνέβη στη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και στην Ευρώπη που οδήγησε στην εξόντωση 6 εκατομμυρίων ανθρώπων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι ερωτήσεις των μαθητών  και  οι συζητήσεις που ακολούθησαν αναφορικά με  τη σημασία των ηθικών ζητημάτων που προκύπτουν από το γεγονός και τη σύνδεσή του με αντίστοιχα σύγχρονα προβλήματα, όπως ο ρατσισμός, η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις σύγχρονες κοινωνίες, η ρητορική του μίσους και ο αντισημιτισμός.

Ολοκληρώνοντας  τις δραστηριότητές τους, για να τιμήσουν τη μνήμη των χιλιάδων Ελλήνων Εβραίων και ιδιαιτέρως των παιδιών, που έχασαν τη ζωή τους στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης και να  μεταδώσουν στις μελλοντικές γενεές τα διδάγματα του Ολοκαυτώματος  δημιούργησαν αφίσες, αντλώντας τη ιδέα από το πρόγραμμα «Butterfly project»,  που υλοποιείται  στο Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος και έχει στόχο την κατασκευή 1.500.000 πεταλούδων, όσα και τα  παιδιά που χάθηκαν στο Ολοκαύτωμα σε όλη την Ευρώπη.

Δείτε περισσότερα εδώ .