14ο Γυμνάσιο Πάτρας – πρόγραμμα Crocus

Είμαστε στην τελική φάση του προγράμματος CROCUS, το οποίο σχεδόν έχει ολοκληρωθεί ως ενότητα στα πλαίσια του ευρύτερου Πολιτιστικού προγράμματος για τον ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΜΟ & ΤΑ ΑΝΘΡΏΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ, που εκπονεί το σχολείο μας, 14ο Γυμνάσιο Πάτρας, & ως μέλος του προγράμματος το θέατρο στην Εκπαίδευση, με τίτλο” κι αν ήσουν εσύ”. Εκτός απ’ την ενότητα που αφιερώνεται στο ολοκαύτωμα των Εβραίων & στη δράση crocus, την οποία ολοκληρώνουμε άμεσα, θα ήθελα να σας αναφέρω & τις άλλες δραστηριότητες των μαθητών μας για το ολοκαύτωμα του Ποντιακού & Μικρασιατικού Ελληνισμού, & της σφαγής των Καλαβρύτων απ’ την Ναζιστική θηριωδία, τα οποία ετοιμάζουμε προσεχώς, ώστε τα παιδιά να αποκτήσουν την ενσυναίσθηση του αντιρατσισμού κ της απόρριψης κάθε φυλετικής διάκρισης με την καλλιέργεια της δημοκρατικής συνείδησης, σεβασμού και ισότιμης αντιμετώπισης όλων των ανθρώπων.

Οι φωτογραφίες είναι απ’ την καλλιέργεια των βολβών, την ανάπτυξή των μικρών βλαστών κ την αγωνία των παιδιών να δουν το κίτρινο ανθος-αστέρι να αναπτυχθεί. Σε ημερολόγιο, αναρτηθέν στην τάξη, καταγράφονταν οι παρατηρήσεις τους, το επιμελές πότισμά τους, οι απορίες τους & οι φωτογραφίες απ’ τη δράση εμφύτευσης. Χρησιμοποιήθηκε υλικό απ’ το φυλλάδιο που μας αποστείλατε, επισκέψεις στο μουσείο Καλαβρύτων, εφημερίδες εποχής της Γερμανικής κατοχής περιόδου 1941-1944 στην Πάτρα, στο Μουσείο Τύπου, με ιστορικά ντοκουμέντα, η βιογραφία της Άννας Φρανκ, έγιναν αναφορές στα εβραιόπουλα της Πάτρας, επιζώντα & μη από υλικό που είχα εγώ όταν το 2016, παρακολούθησα διημερίδα που έγινε απ την πρωτοβουλία του μουσείου σας στην αγορά Αργύρη εδώ, & φυσικά αξιοποιήθηκε ψηφιακό υλικό κ προβολή της ταινίας” η λίστα του Σίντλερ. Τα ποιήματα που θα ειπωθούν απ’ τους μαθητές, η ομιλία για το προσφυγικό πρόβλημα γενικότερα, η συμμετοχή μου στο webinar της Ιρλανδίας το Νοέμβρη 2022, το τραγούδι του Μαουντχάουζεν του Ι.Καμπανέλλη από μαθήτρια μας, το δρώμενο κι αν ήσουν εσύ, θα συμπεριληφθούν στην τελική, επίσημη παρουσίαση των προγραμμάτων των συμμετεχόντων σχολείων του Δικτύου το θέατρο στην εκπαίδευση, περί τα τέλη Μαΐου 2023.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας.
Στην διάθεσή σας,
με εκτίμηση Μιχαλίτση Διονυσία