Εκπαιδευτικά Προγράμματα για Σχολεία (Ολοκαύτωμα)

«ΟΛΟΚΑYΤΩΜΑ»

Στόχος
Στόχος αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι να γνωρίσουν τα παιδιά τι συνέβη κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ευρώπη και στην Ελλάδα· επίσης, μέσα από ιστορικά στοιχεία, φωτογραφίες και μαρτυρίες, να μάθουν για την τύχη των Εβραίων και των άλλων θυμάτων του Ολοκαυτώματος και να συζητήσουν τη σημασία των ηθικών ζητημάτων που προκύπτουν για τη ζωή μας σήμερα.

Τρόπος – Στάδια

1. Γνωριμία
    Καλωσόρισμα στο Μουσείο.
  2. Δυνατότητες και περιορισμοί
    Τί νομίζετε ότι μπορούμε να κάνουμε σήμερα εδώ;
    Τί νομίζετε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε;
  3. Εισαγωγή στο χώρο
    Έχετε ξαναέρθει στο Εβραϊκό Μουσείο; Τι είδατε; Τι σας άρεσε; Τι δε σας άρεσε; Τι νομίζετε ότι θα δούμε σήμερα; Έχετε πάει σε άλλα Μουσεία; Σε ποια έχετε πάει; Τι σας άρεσε; Τι δε σας άρεσε;
  4. Εισαγωγή στο θέμα
    Εισαγωγή στο θέμα με καταιγισμό ιδεών για το ολοκαύτωμα.
    Συλλογή πληροφοριών στο χώρο του Μουσείου.
    Τί είδατε στις προθήκες;
    Από πού είναι τα αντικείμενα που είδατε;
  5. Δραστηριότητες
    Προβολή video

Προβολή βιντεοκασέτας, συζήτηση.
  6. Πρόταση για έρευνα των παιδιών στο χώρο της έκθεσης και της βιβλιοθήκης του μουσείου.
  7. Αξιολόγηση
    Τί καινούριο είδατε και μάθατε σήμερα στο Εβραϊκό Μουσείο;
    Με τί θα θέλατε να ασχοληθείτε την επόμενη φορά που θα έρθετε στο Εβραϊκό Μουσείο;

Προβληματισμοί
Αντιμετωπίζουμε σήμερα ομάδες ανθρώπων με δυσπιστία;
Πιστεύουμε σε στερεότυπα;
Τι θα έκανες αν βρισκόσουν στην θέση των Εβραίων;
Τι θα έκανες αν έβλεπες να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο σε ένα φίλο η γείτονα σου;