5 Οκτωβρίου 2023: «INDIVIDUALS IN NAZI CONCENTRATION CAMPS: RESEARCH AND EDUCATION» – Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

Στις 5 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε το σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης «Individuals in nazi concentration camps: Research and Education» (Κρατούμενοι και κρατούμενες στα ναζιστικά στρατόπεδα συγκέντρωσης: Έρευνα και εκπαίδευση) σε συνεργασία με τη Γ.Γ Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, το Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας και τα Arolsen Archives (Γερμανία). Οι εργασίες του πραγματοποιήθηκαν στο συνεδριακό χώρο «Γιάννος Κρανιδιώτης» που στεγάζεται στο Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας.

Τις εργασίες του σεμιναρίου χαιρέτισαν η πρέσβυς Χρυσούλα Αλειφέρη από την πλευρά του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδας, η Βικτωρία Πελώνη εκ μέρους του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, ο Peter-Alberto Behrens εκ μέρους των Arolsen Archives, και η Ζανέτ Μπαττίνου, εκ μέρους του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος. Όλοι τους τόνισαν την πρωταρχική σημασία της εκπαίδευσης για το Ολοκαύτωμα στη σημερινή κοινωνία.

Στόχος του σεμιναρίου ήταν να προσφέρει χρήσιμα εκπαιδευτικά εργαλεία που θα επιτρέψουν στους εκπαιδευτικούς να προσεγγίσουν το πολύπλοκο ζήτημα του Ολοκαυτώματος. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, η ιστορικός Ελένη Κούκη (ερευνήτρια, Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος) παρουσίασε τα βασικά στοιχεία που πρέπει να έχει υπόψη του ένας/μία εκπαιδευτικός για να δουλέψει με προφορικές μαρτυρίες επιζώντων στρατοπέδων μέσα στην τάξη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι παρουσιάσεις της Birthe Pater (Arolsen Archives) που έδωσαν τη δυνατότητα στους Έλληνες εκπαιδευτικούς να ενημερωθούν για τα νέα εκπαιδευτικά προϊόντα που προσφέρουν τα παγκοσμίου φήμης Arolsen Archives. Συγκεκριμένα, στην ημερίδα παρουσιάσθηκαν ψηφιακά εργαλεία που τα Arolsen Archives προσφέρουν ελεύθερα μέσω της ιστοσελίδας τους και πώς αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν για τις ανάγκες της εκπαίδευσης.

Οι εκπαιδευτικοί που το παρακολούθησαν έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και αναπτύχθηκε γόνιμος διάλογος σε όλες τις παρουσιάσεις του σεμιναρίου.