Αποτελέσματα του Διαγωνισμού «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» – σχ. έτος 2020-2021

Την Τετάρτη 9 Ιουνίου 2021 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 7ου Μαθητικού Διαγωνισμού «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» σχολικού έτους 2020-2021, σύμφωνα με την αξιολόγηση της αρμόδιας επιτροπής. Οι βραβευθέντες/-είσες και διακριθέντες/-είσες στο διαγωνισμό  που διενεργείται από τη Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας  και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος, θα συμμετάσχουν σε ειδικό ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος που περιλαμβάνει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο του Άουσβιτς (όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες).

Απονέμονται πέντε (5) Βραβεία και δέκα (10) Τιμητικοί Έπαινοι, ως ακολούθως:

ΒΡΑΒΕΙΑ:

• Ένα εβραιόπουλο παίζει κρυφτό για τη ζωή του: Η μαρτυρία του Μάριου Σούση. Ιδιωτικό Λύκειο Διεθνές Κέντρο Σπουδών Σχολής Μωραΐτη
  • Αν ξεχάσεις. 2ο Γενικό Λύκειο Καλυβίων
  • Ένα περιστέρι και μια ιστορία. 2ο Γενικό Λύκειο Καλυβίων
  • Κάνει κρύο τον Μάρτη στη Σαλονίκη. 7ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  • ‘Εστω και δια ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι. Μαρσέλ Νατζαρί. Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

ΤΙΜΗΤΙΚΟΙ ΕΠΑΙΝΟΙ:

• Όνειρο. 1ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθηνών «Γεννάδειο»
  • Αριθμός 109565. 6ο Γενικό Λύκειο Νέας Σμύρνης
  • Το σπίτι της μνήμης. 6ο Γενικό Λύκειο Νέας Σμύρνης
  • Οι πύλες της Κολάσεως. 6ο Γενικό Λύκειο Νέας Σμύρνης
  • Άργησες να μου γράψεις. 6ο Γενικό Λύκειο Ζωγράφου
  • Εβραϊκό Νεκροταφείο Θεσσαλονίκης. 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
  • Μωσέ Αελιών. 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
  • Dance me to the end of love. 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
  • Haviva Reich. 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
  • Διλήμματα μνήμης και λήθης. Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

Η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά και να συγχαρεί όλους/-ες τους/τις συμμετέχοντες/-ουσες, που μέσα στις δύσκολες συνθήκες της πανδημίας αποφάσισαν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την έρευνά τους και τη συνεργασία τους με στόχο τη δημιουργία ενός πρωτότυπου έργου. Οι προσπάθειες όλων είναι αξιέπαινες.

Πηγή: Υπουργείο Παιδεία & Θρησκευμάτων

Δείτε παρακάτω τα βραβευμένα βίντεο.

• Ένα εβραιόπουλο που παίζει κρυφτό για τη ζωή του – Ιδ. Λύκειο Διεθνές Κέντρο Σπουδών Σχολής Μωραΐτη

• Αν ξεχάσεις – 2ο Γενικό Λύκειο Καλυβίων

• Ένα περιστέρι και μία ιστορία – 2ο Γενικό Λύκειο Καλυβίων

• Έστω και διά ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι Μαρσέλ Νατζαρί – Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης