Εκπαιδευτικές δραστηριότητες

Πρόσκληση του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος για εκπαιδευτικές δραστηριότητες αφιερωμένες στην Εθνική Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος, 27η  Ιανουαρίου 2015:

Δευτέρα 19  Ιανουαρίου – Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2015.

Δραστηριότητες και Εκδηλώσεις  στο χώρο του Ε.Μ.Ε

• Περιοδική έκθεση «Συναγωνιστής:Έλληνες Εβραίοι στην Εθνική Αντίσταση» . Προβολή ομότιτλης ταινίας ντοκιμαντέρ.
  • Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Συναγωνιστής: Έλληνες Εβραίοι στην Εθνική Αντίσταση», για παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου – Λυκείου.
  • Διαδραστικό κέντρο πληροφόρησης για το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων, 1941 – 44» για παιδιά Γυμνασίου και Λυκείου.
  • Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Αντισημιτισμός και Ρατσισμός: Χθες και Σήμερα» για παιδιά Γυμνασίου.
    (με την υποστήριξη του Πολιτιστικού / Ακαδημαϊκού Τμήματος της Πρεσβείας του Ισραήλ).
  •  Βιωματική διδασκαλία του Ολοκαυτώματος μέσω της Τέχνης – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με την Νίνα Αλκαλάη, καθηγήτρια χορού και χοροθεραπεύτρια για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου.
  • Καλλιτεχνικό εργαστήρι – κατασκευή κολλάζ / Σπίτι – Μάσκα.
  • Προβολή DVDμε μαρτυρίες από «Κρυμμένα Παιδιά» της Κατοχής επιζήσαντες από το Ολοκαύτωμα και ντοκιμαντέρ για το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
  • Συνάντηση στο χώρο του Ε.Μ.Ε. με επιζήσαντες από το Ολοκαύτωμα, «Κρυμμένα Παιδιά», αντιστασιακούς και συζήτηση για τις εμπειρίες τους. (με την υποστήριξη του Πολιτιστικού / Ακαδημαϊκού Τμήματος της Πρεσβείας του Ισραήλ)
  • Θεατρικό Δρώμενο Αυτοσχεδιασμού: «Η Ιστορία του Αλμπέρτου».
  • Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Κρυμμένα Παιδιά στην Ελλάδα της Κατοχής».
  • Εκπαιδευτική Μουσειοσκευή: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων, 1941-1944».
  • Φωτογραφική έκθεσηΜουσειοσκευή: «Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων 1941-44».
  • Πρόγραμμα «Crocus» σε συνεργασία με τον οργανισμό Holocaust Education Trust της Ιρλανδίας.

Στόχος των  παραπάνω προγραμμάτων είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τι συνέβη στη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Μέσα από τα ιστορικά στοιχεία, τις φωτογραφίες και τις μαρτυρίες, να μάθουν για την τύχη των Εβραίων και των άλλων θυμάτων του Ολοκαυτώματος και να συζητήσουν τη σημασία των ηθικών ζητημάτων, που προκύπτουν για τη ζωή μας σήμερα. Η βιωματική προσέγγιση του Ολοκαυτώματος  μπορεί να «μιλήσει» πιο άμεσα στα παιδιά από οποιαδήποτε ιστορική – επιστημονική παρουσίαση, βοηθώντας τα έτσι να προσεγγίσουν τις εμπειρίες ανθρώπων που έζησαν τα γεγονότα, καθώς και τη μετουσίωση αυτών των εμπειριών μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση.

Το Ε.Μ.Ε. προσκαλεί  τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται  να συμμετέχουν στα παραπάνω εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες για σχολεία που θα πραγματοποιούνται στο χώρο του κατά το προαναφερθέν διάστημα, καθημερινά, κατόπιν συνεννόησης. Επίσης μπορούν να ενημερώνονται για τα νέα προγράμματα σεμινάρια, δράσεις του Ε.Μ.Ε. από τις σχετικές αναρτήσεις στην ιστοσελίδα του Μουσείου στο διαδίκτυο: www.jewishmuseum.gr

Τα προγράμματα αυτά προσφέρονται χωρίς καμία χρέωση. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: κα Οριέττα Τρέβεζα, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης Ε.Μ.Ε., τηλ. 210 32 25 582, e- mail: [email protected]