Δωρεάν είσοδος και εκπαιδευτικό πρόγραμμα για ενήλικο κοινό και οικογένειες με τίτλο «Ο Κύκλος της Ζωής»

Την Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014, το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος στα πλαίσια της συμμετοχής του στην κοινή δράση του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2014 με θέμα: «Τα Πρόσωπα του Χρόνου», προσέφερε δωρεάν είσοδο και εκπαιδευτικό πρόγραμμα για ενήλικο κοινό και οικογένειες με τίτλο : «Ο Κύκλος της Ζωής». Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 15 ενήλικες αλλά και παιδιά κατά τη διάρκεια του προγράμματος παρουσιάστηκαν τα διαβατήρια έθιμα της εβραϊκής θρησκεία, από τη γέννηση, στην ονοματοδοσία, στην θρησκευτική ενηλικίωση, το γάμο και το θάνατο. Οι συμμετέχοντες αποκόμισαν θετικές εντυπώσεις και θέσανε τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς τους. Σύμφωνα με σχόλια των ίδιων, με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, τους δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφθούν το μουσείο και τις περιοδικές εκθέσεις που παρουσιάζονται το διάστημα αυτό και να γνωρίσουν έθιμα και παραδόσεις αλλά και ιστορικά γεγονότα που δεν τους ήταν γνωστά.