ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ της Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο των δράσεων της Ευρωπαϊκής Ημέρας Συντήρησης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς, το ΕΜΕ παρουσίασε το πρόγραμμα προληπτικής συντήρησης που ακολουθεί.  Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στη μόνιμη έκθεση του ΕΜΕ αλλά και στους αποθηκευτικούς χώρους της συλλογής και να συζητήσουν με τη συντηρήτρια της συλλογής Μαίρη Καπότση για τις πρακτικές φροντίδας, διαχείρισης και έκθεσης των συλλογών που ακολουθεί το Εβραϊκό Μουσείο.

Οι εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή ημέρα συντήρησης, διοργανώνονται κάθε χρόνο από την Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία Οργανισμών Συντήρησης (European Confederation of Conservator-Restorers’ Organisations – ECCO), με στόχο τη γνωριμία του κοινού με τη συντήρηση αρχαιοτήτων και έργων τέχνης και την ανάδειξη της σημαντικής συνεισφοράς της στη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς. Τις δράσεις συντονίζουν από κοινού η Διεύθυνση Συντήρησης Αρχαίων και Νεότερων Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, ο Σύλλογος Συντηρητών Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επίσημος εκπρόσωπος της ECCO στη χώρα μας, και το Ελληνικό Τμήμα του ICOM.

Δείτε εδώ το Δελτίο Τύπου.