Έκθεση του Ε.Μ.Ε. που εγκαινιάσθηκε στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Με αφορμή την έκθεση του Ε.Μ.Ε. που εγκαινιάσθηκε στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης  17 Σεπτεμβρίου έως 15 Ιανουαρίου με τίτλο: «Συναγωνιστής Έλληνες Εβραίοι στην Εθνική Αντίσταση» σχεδιάστηκε ένα εκπαιδευτικό κουτί – αποσκευή με εποπτικό υλικό, φωτογραφίες, φακέλους δραστηριοτήτων και εκπαιδευτικές προτάσεις. Είναι μια εναλλακτική μορφή εκπαιδευτικού προγράμματος σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε: α) Να εισάγει τους μαθητές στο συγκεκριμένο θέμα με ενδιαφέροντα και παραστατικό τρόπο και β) να εμπλουτίσει το αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου και να αποτελέσει αφορμή για την εξέταση της τοπικής ιστορίας. Οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν το πρόγραμμα αυτό για όσο χρόνο θέλουν, είτε για μια εκπαιδευτική δράση με διάρκεια μίας διδακτικής ώρας είτε αφιερώνοντας μία ώρα την εβδομάδα, για έναν περίπου μήνα. Μπορεί να λειτουργήσει μέσα στην έκθεση η αυτόνομα σαν προετοιμασία των μαθητών ή σαν συνέχεια και εξέλιξη της επίσκεψης. Προτείνεται για μαθητές Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου με σχετικές προσαρμογές.  Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται μπορούν να δανειστούν το υλικό αυτό από το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης μέχρι 15 Ιανουαρίου ή από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος.