Encate Lunch Talks – συμμετοχή του ΕΜΕ στην 20ή μεσημεριανή ομιλία του Ευρωπαϊκού Δικτύου για την Καταπολέμηση του Αντισημιτισμού μέσω της Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 25 Αυγούστου 2022 το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος συμμετείχε στην 20ή Μεσημεριανή Ομιλία που διοργανώθηκε διαδικτυακά από το ENCATE (το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για την Καταπολέμηση του Αντισημιτισμού μέσω της Εκπαίδευσης).

Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος εκπροσώπησε η δρ. Αλεξάνδρα Πατρικίου και μαζί με τον Fabian Ruehle από τη Centropa και τη Μυρτώ-Έλενα Περτσινίδη από τη Jugend- & Kulturprojekt e.V. συζήτησαν για το HANNAH: Challenging & Debunking Antisemitic Myths τους στόχους και τα αποτελέσματά του. Επιπλέον, παρουσίασαν το εκπαιδευτικό υλικό και το επιμορφωτικό online course για εκπαιδευτικούς κατάλληλα για την αντιμετώπιση του αντισημιτισμού, το περιεχόμενο των επιμορφωτικών σεμιναρίων και τα ντοκιμαντέρ για την εβραϊκή ζωή στις πέντε πόλεις του προγράμματος (Αθήνα, Αμβούργο, Δρέσδη, Κρακοβία & Νόβι Σαντ).