Επίσκεψη του Δημοτικού Εβραϊκού Σχολείου της Ισραηλιτικής Κοινότητας Αθηνών στο ΕΜΕ

Την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024, με αφορμή την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος στις 27 Ιανουαρίου, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄τάξης του Δημοτικού Εβραϊκού Σχολείου της Ισραηλιτικής Κοινότητας Αθηνών επισκέφθηκαν το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος με σκοπό την ξενάγηση και τη συμμετοχή τους σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το μουσείο και να αναφερθούν με αφορμή τα αντικείμενα σε δικιές τους οικογενειακές ιστορίες. Εγγόνια επιζησάντων αναφέρθηκαν στις ιστορίες των παππούδων και γιαγιάδων τους που τεκμηριώνονται μέσα από τα αντικείμενα της μόνιμης συλλογής του Ολοκαυτώματος του ΕΜΕ. Μαζί δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα με ερωτήσεις που θα ήθελαν να κάνουν στους παππούδες και τις γιαγιάδες τους. Αυτό το ερωτηματολόγιο μπορούν στη συνέχεια τα παιδιά να το χρησιμοποιήσουν για να πάρουν συνεντεύξεις από τους μεγαλύτερους σε ηλικία συγγενείς τους για την περίοδο του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και την Κατοχή, έτσι ώστε να καταγραφούν οι εμπειρίες τους και να υπάρχουν για τις επόμενες γενιές.

Στη συνέχεια συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  με τίτλο, «Αυτό θα το θυμάμαι μέχρι να το ξεχάσω», το οποίο είναι βασισμένο στην εικαστική έκθεση του Ξενή Σαχίνη, Καθηγητή της Σχολής Kαλών Tεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, «Φυλάκια Μνήμης», η οποία παρουσιάζεται στο Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος,  υπό την επιμέλεια του Βίκτωρ Κοέν.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αναφέρεται στη διαχείριση της μνήμης του Ολοκαυτώματος από τους επιζήσαντες, αλλά και σε αυτήν των επόμενων γενεών.

Με τη λήξη του προγράμματος δόθηκε σε κάθε μαθητή και μαθήτρια αναμνηστικό δώρο και υποσχέθηκαν ότι θα ξαναέρθουν με τους γονείς και φίλους τους για να τους ξεναγήσουν και να μοιραστούν τις νέες πληροφορίες και ιστορίες που θα έχουν μάθει μέσα από τις συνεντεύξεις τους.