Ετήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μουσείο και Μνημείο του Άουσβιτς-Μπιρκενάου για Έλληνες μαθητές

Από τις 8 μέχρι τις 14 Ιουλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ετήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μουσείο και Μνημείο του Άουσβιτς-Μπιρκενάου για μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που διακρίθηκαν στον 9ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Οι Έλληνες Εβραίοι και το Ολοκαύτωμα», ο οποίος διοργανώνεται από τη Γ. Γ. Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού και το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος. Επιπλέον, στη δράση συμμετείχαν και μαθητές που είχαν διακριθεί στον 6ο Μαθητικό Διαγωνισμό, αλλά λόγω πανδημίας δεν είχαν καταφέρει να πραγματοποιήσουν την εκπαιδευτική επίσκεψη. Συνολικά συμμετείχαν σε τρία γκρουπ 84 μαθητές και 11 συνοδοί εκπαιδευτικοί από την Αθήνα και το νομό Αττικής ευρύτερα, τη Θεσσαλονίκη, το Ηράκλειο Κρήτης, την Άρτα, την Αρκαδία, την Καβάλα, και τα Γιάννενα.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη Ελλήνων μαθητών στο Κρατικό Μουσείο και Μνημείο Άουσβιτς-Μπιρκενάου συνιστά μία από τις σημαντικότερες ετήσιες δράσεις του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος (ΕΜΕ) και στοχεύει στην αύξηση της επίγνωσης της ελληνικής κοινωνίας ως προς το Ολοκαύτωμα, την καλλιέργεια βιωματικής σχέσης της νεολαίας με τα σχετικά γεγονότα και την εμπέδωση ουσιαστικής γνώσης σχετικά με την ιστορία των Ελλήνων Εβραίων.