Ευρωπαϊκές Ημέρες Εβραϊκής Κληρονομιάς 2023 & Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023

Την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023, το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος πραγματοποίησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο:  «ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ», βασισμένο στην εικαστική έκθεση του Ξενή Σαχίνη, Καθηγητή της Σχολής Kαλών Tεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης με τίτλο «Φυλάκια Μνήμης», η οποία παρουσιάζεται στο Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος,  υπό την επιμέλεια του Βίκτωρ Κοέν.

Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε οικογένειες με παιδιά 9 με 15 ετών και πραγματοποιήθηκε με αφορμή τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Εβραϊκής Κληρονομιάς 2023,  που φέτος είχαν θέμα τη Μνήμη, καθώς και τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023 που φέτος το κοινό ευρωπαϊκό θέμα του εορτασμού ήταν «Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση: Μαρτυρίες του χθες στο σήμερα» (European Heritage Days 2023: Living Heritage).

Η μεγαλύτερη και πολυτιμότερη κληρονομιά του ανθρώπινου γένους είναι η μνήμη. Είναι η επένδυση του ήθους στο χρόνο. Κάποιες φορές είναι πολύ βαριά και τότε ακριβώς είναι που μας διδάσκει τον σεβασμό στις αξίες της ζωής. Λειτουργεί και ως Νέμεσις ώστε οι ηθικοί αλλά και οι φυσικοί αυτουργοί των εγκλημάτων να μένουν για πάντα ως παραδείγματα προς αποφυγή.

ΞΕΝΗΣ ΣΑΧΙΝΗΣ