ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2021

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

24, 25 ΚΑΙ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

«ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! » (HERITAGE ALL INCLUSIVE!)

Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος στο πλαίσιο του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2021 με κεντρικό θέμα «Κληρονομιά ανοιχτή σε όλους!» (Heritage All Inclusive!).

Προσφέρει την ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ:

• Δωρεάν είσοδο στο χώρο του ΕΜΕ (μέχρι 20 άτομα)
  • Θεματική Ξενάγηση (μέχρι 10 άτομα)
  • Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα

Πρόγραμμα δράσεων

Ψηφιακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα

«Βιβλίο του Νόμου (Σέφερ Τορά- Τικ)»

(Το ψηφιακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και μαθητές  Γυμνασίου).

Γνωρίζω το πιο ιερό αντικείμενο της Εβραϊκής θρησκείας.

• Από ποια βιβλία αποτελείται;
  • Σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο;
  • Γιατί έχει μορφή κυλίνδρου;
  • Τι υλικά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή του;
  • Με τι αντικείμενα το διακοσμούμε;
  • Τι συμβολίζουν;
  • Τι μας διηγείται για τις εβραϊκές κοινότητες τις Ελλάδος;

Δείτε την ψηφιακή δράση

ERROR: There is no book with ID torah

«Η ολοκλήρωση του Κύκλου των Εορτών για την Εβραϊκή Θρησκεία»

Μεγάλες Γιορτές – Σιμχάτ Τορά

Ξενάγηση στο χώρο του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος

11.00-12.00: Θεματική Ξενάγηση

12.30-13.30: Θεματική Ξενάγηση

Βασικός στόχος της θεματικής ξενάγησης είναι η γνωριμία με τον κύκλο των γιορτών της εβραϊκής θρησκείας, η κατανόηση του πολυπολιτισμικού χαρακτήρα της Ελλάδας και η καταπολέμηση των αντισημιτικών στερεότυπων. Επιδιώκεται η κατανόηση και η αποδοχή κάθε θρησκείας με σεβασμό, επιδιώκοντας την αρμονική συνύπαρξη αλλά και την διαπολιτισμική αλληλεγγύη στην χώρα μας.

Λόγω των περιοριστικών μέτρων που επιβάλει η πανδημία, οι θέσεις είναι περιορισμένες. Κρατήστε άμεσα τη θέση σας, επικοινωνώντας στη διεύθυνση [email protected] το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου. Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής, η επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή rapid test 48 ωρών. Κατά την παραμονή σας στο χώρο του ΕΜΕ η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.

Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος συμμορφώνεται πλήρως με τις υποδείξεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αλλά και της Ελληνικής Πολιτείας, τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εύρυθμη λειτουργία του, αλλά και την προστασία όλων.