Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2024: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για οικογένειες «ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ»

Την Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024, το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος θα προσφέρει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ», βασισμένο στην εικαστική έκθεση του Ξενή Σαχίνη, Καθηγητή της Σχολής Kαλών Tεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης με τίτλο «Φυλάκια Μνήμης», η οποία παρουσιάζεται στο Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος,  υπό την επιμέλεια του Βίκτωρ Κοέν.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε οικογένειες με παιδιά 9 με 15 ετών.

Η μεγαλύτερη και πολυτιμότερη κληρονομιά του ανθρώπινου γένους είναι η μνήμη. Είναι η επένδυση του ήθους στο χρόνο. Κάποιες φορές είναι πολύ βαριά και τότε ακριβώς είναι που μας διδάσκει τον σεβασμό στις αξίες της ζωής. Λειτουργεί και ως Νέμεσις ώστε οι ηθικοί αλλά και οι φυσικοί αυτουργοί των εγκλημάτων να μένουν για πάντα ως παραδείγματα προς αποφυγή.

ΞΕΝΗΣ ΣΑΧΙΝΗΣ

Επιπλέον, θα πραγματοποιηθεί ξενάγηση στη μόνιμη συλλογή Ολοκαυτώματος του ΕΜΕ ενώ αποσπάσματα μαρτυριών από το Αρχείο Προφορικής Ιστορίας του Μουσείου και σχετικά ντοκιμαντέρ θα προβάλλονται καθ όλη τη μέρα.

Η είσοδος για την παρακολούθηση των παραπάνω προγραμμάτων είναι δωρεάν με την συμπλήρωση της παρακάτω φόρμας.

Πρόγραμμα δραστηριοτήτων:

– 11:00 – 12:00: Οικογενειακό πρόγραμμα
–  12:30 – 13:30: Ξενάγηση

Για να συμμετέχετε, είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της φόρμας.

Σας περιμένουμε,
Η ομάδα του ΕΜΕ