Παιδιά του Δημοτικού Εβραϊκού Σχολείου της Ισραηλιτικής Κοινότητας Αθηνών στο ΕΜΕ

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του Εβραϊκού Σχολείου της Ισραηλιτικής Κοινότητας Αθηνών επισκεφτήκαν το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος για να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη γιορτή του Πουρίμ: «Νόβιες».

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στα εκθέματα του μουσείου και κατέληξαν στο επίπεδο με τις εβραϊκές γιορτές. Άκουσαν αφηγήσεις για τις Παραδόσεις και τις Ρωμανιώτικες και τις Σεφαραδίτικες είδαν αντικείμενα και φωτογραφίες από τη συλλογή του μουσείου, τραγούδησαν τραγούδια όπως το Ήρταμαν και το Κείνα γλώσσα και έφτιαξαν με αμυγδαλόπαστα υπέροχες  Νόβιες ντε Πουρίμ τις οποίες στη συνέχεια διακόσμησαν και χρωμάτισαν. Φεύγοντας πήραν όλα τα παιδιά ένα βιβλιαράκι με δραστηριότητες για το Πουρίμ (κατασκευές, συνταγές και παιχνίδια) αλλά και ένα αναμνηστικό δώρο από το μουσείο.

Τα παιδιά απόλαυσαν την επίσκεψή τους.