Σεμινάριο στο Yad Vashem – 2022

Από τις 3 έως τις 10 Ιουλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην Ιερουσαλήμ το προγραμματισμένο ετήσιο σεμινάριο για Ελληνίδες και Έλληνες εκπαιδευτικούς που διοργάνωσε το International School for Holocaust Studies του Yad Vashem, σε στενή συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος. Στις εργασίες του σεμιναρίου συμμετείχαν 20 εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου περιλάμβανε διαλέξεις πάνω σε θέματα που άπτονται της Σοά (π.χ. Μνήμη και Μνημόνευση, Αντισημιτισμός, Διωγμός και Δολοφονία των Εβραίων της Ελλάδας, Προφορική Ιστορία και Σοά) αλλά και πρωτότυπα εργαστήρια δυναμικής ομάδων. Αυτά βασίζονταν στην επεξεργασία πρωτογενούς αρχειακού υλικού -επίσημων εγγράφων και προσωπικών μαρτυριών- που σκοπό είχαν να αναδείξουν τις φωνές, τις σκέψεις, τις δράσεις όπως και τα συναισθήματα των Εβραίων που έπεσαν θύματα διώξεων από τους Ναζί και τους συνεργάτες τους. Το σεμινάριο συνέβαλε ώστε οι εκπαιδευτικοί να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, να εξοικειωθούν με σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας για τη Σοά και να πάρουν εφόδια που μπορούν να διευκολύνουν το έργο τους μέσα στην τάξη. Οι εκπαιδευτικοί, ξεναγήθηκαν στους υπαίθριους και εσωτερικούς χώρους του Μουσείου και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στη Συναγωγή του Yad Vashem την ετήσια τελετή που είναι αφιερωμένη στη μνήμη των Ελληνίδων και Ελλήνων Εβραίων που δολοφονήθηκαν στη Σοά. Η μουσική επένδυση της εκδήλωσης με σεφαραδίτικα και ελληνικά τραγούδια έκανε αυτή την καθόλα συγκινητική εμπειρία ακόμα πιο ξεχωριστή. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι συμμετέχουσες και συμμετέχοντες στο σεμινάριο είδαν τη σύντομη ταινία του Yad Vashem για τον θεσσαλονικιό επιζώντα της Σοά, Μοσέ Αελιών, και μίλησαν διαδικτυακά μαζί του. Τις δύο τελευταίες μέρες πρόγραμμα περιλάμβανε ξενάγηση στην Παλιά Πόλη, παρακολούθηση λειτουργίας στη Συναγωγή και εκδρομή στη Μασάντα και στη Νεκρά Θάλασσα.

Προσωπικές εντυπώσεις συμμετεχόντων εκπαιδευτικών με δικά τους λόγια.