«The Butterfly Project» – 1ο Γυμνάσιο Κω

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος, στις 27 Ιανουαρίου, με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 1ου Γυμνασίου Κω- Ιπποκράτειο, υλοποιήσαμε το πρόγραμμα «The Butterfly Project». Στους διαδρόμους του σχολείου που χρησιμοποιήσαμε ως καμβά, υπήρχε διαρκής έκθεση φωτογραφιών, κειμένων, κατασκευών όπου «ξεναγήθηκε» και ενημερώθηκε σχεδόν όλα το σχολείο για την μαύρη αυτή σελίδα της παγκόσμιας ιστορίας. Προσπαθήσαμε και κατασκευάσαμε ένα πιστό αντίγραφο από τις Πλακέτες Μνήμης, όπως ακριβώς υπάρχει στη Θεσσαλονίκη με χαραγμένα τα πραγματικά ονόματα των μαθητών του Α’ Γυμνασίου Αρρένων Θεσσαλονίκης  που εκτοπίστηκαν τότε μαζί με τις οικογένειές του στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, ως επί το πλείστων στο Άουσβιτς. Τις πεταλούδες τις χορήγησε το σχολείο (30 εστάλησαν στο μουσείο και οι υπόλοιπες κοσμούν το χώρο του σχολείου).

Είναι η πρώτη φορά φέτος που ασχοληθήκαμε με το «Ολοκαύτωμα» και είναι σίγουρο πως θα συνεχίσουμε και τα επόμενα χρόνια. Το project «Ολοκαύτωμα» ξεκίνησε πέρυσι, πολύ πριν την έναρξη του πολέμου στην Ουκρανία κι ενώ προσπαθούσαμε να περάσουμε στα παιδιά το «ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ», δυστυχώς η πραγματικότητα μας διέψευσε. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών, παγκοσμίως, θεωρούμε πως είναι μονόδρομος.

Να ευχαριστήσω την κα Οριέττα Τρέβεζα, υπεύθυνη μουσειοπαιδαγωγό του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος για την άψογη συνεργασία που είχαμε μαζί της. Επίσης, να ευχαριστήσω τη συνάδελφο κα Τσολάκη Αναστασία για την αμέριστη βοήθεια και συμπαράστασή της και την καλλιτεχνική επιμέλεια. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Κω κο Πηλιγκό Παναγιώτη που μας βοηθάει, μας συμπαραστέκεται και μας ενθαρρύνει πάντα σε ό,τι κι αν κάνουμε. Επίσης, να ευχαριστήσω την κα Βεατρίκη Καράσσο, από την Θεσσαλονίκη που ήταν ο πρώτος άνθρωπος που με βοήθησε φέρνοντάς με σ’ επαφή με τους κατάλληλους ανθρώπους, την κα Έφη Εζερακή.

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός
Δημητρίου Εύα