Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ (1941-1945): Ιστορία, μνήμη, αναπαραστάσεις – Β’ κύκλος

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ  ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ της Δρ. ΟΝΤΕΤ ΒΑΡΩΝ-ΒΑΣΑΡ

ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
(Mάρτιος – Ιούνιος 2024, μία Κυριακή τον μήνα 10.30-12.30 μμ.)

Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ (1941-1945):
Ιστορία, μνήμη, αναπαραστάσεις

Το σεμινάριο αυτό, που πραγματοποιείται από το 2011, έχει στόχο να εμβαθύνει σε διάφορες πτυχές της γενοκτονίας των Εβραίων της Ευρώπης από τους ναζί, με έμφαση στην ελληνική περίπτωση. Αφού δοθεί το γενικότερο πλαίσιο της «τελικής λύσης» και της εφαρμογής της, θα επικεντρωθούμε σε ζητήματα ιστοριογραφίας, μνήμης / λήθης, σιωπής /λόγου, και αναπαραστάσεων, κυρίως για την ελληνοεβραϊκή εμπειρία, αλλά όχι μόνον. Στον τομέα της μνήμης θα ασχοληθούμε με μαρτυρίες (γραπτές και προφορικές), αλλά και με τη θεσμοποίηση της μνήμης μέσα από μουσεία, μνημεία και μνημονικούς τόπους. Στον τομέα των αναπαραστάσεων, θα γίνει εκτενής παρουσίαση της στρατοπεδικής λογοτεχνίας, αλλά και αναφορές σε κινηματογραφικές μεταφορές.

Στο σεμινάριο θα προηγείται σχετική εισήγηση και θα ακολουθεί συζήτηση. Οι συμμετέχοντες θα έχουν τον χρόνο να προετοιμάσουν και δικές τους παρουσιάσεις, εφ’ όσον το επιθυμούν. Το σεμινάριο απευθύνεται κυρίως σε μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες, ερευνητές, καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.
——————————–

Στους συμμετέχοντες προσφέρεται σχετικό υλικό, πρόσβαση στη βιβλιοθήκη καθώς και επίσκεψη στις εκθέσεις του E.M.E.. Στο τέλος παρέχεται πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Η Οντέτ Βαρών-Βασάρ είναι ιστορικός (δρ. Σύγχρονης Ιστορίας του ΕΚΠΑ), δίδαξε Ιστορία στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (2001-2017) και συνεργάζεται με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος από το 2007. Είναι  εξωτερική επιστημονική συνεργάτρια  του Ινστιτούτου Διεθνών Σχέσεων (ΙΔΙΣ) του Τμήματος Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του  Παντείου Πανεπιστημίου.  Οι έρευνές της επικεντρώνονται στη δεκαετία του ’40 και έχει δημοσιεύσει τέσσερα βιβλία: Ελληνικός νεανικός τύπος (1941-1945). Καταγραφή, δύο τόμοι, εκδ. ΙΑΕΝ, Αθήνα 1987 / Η ενηλικίωση μιας γενιάς. Νέοι και νέες στην Κατοχή και στην Αντίσταση, εκδ. Εστία, Αθήνα 2009 / Η ανάδυση μιας δύσκολης μνήμης, Κείμενα για τη γενοκτονία των Εβραίων, εκδ. Εστία, α’ εκδ. 2012, β’ έκδ. επαυξημένη, Αθήνα 2013, Des Sépharades aux Juifs grecs. Histoire, mémoire et identité, éd. Le Manuscrit, Paris 2019. Μετέφρασε την Σαρλότ του Νταβίντ Φοενκινός (εκδ. Εστία, Αθήνα 2018) και τον Σολάλ του Αλμπέρ Κοέν, Εξάντας 2019 (για περισσότερα βλ. www.biblionet.gr, βλ. κείμενά της στο www.eap.academia.edu/OdetteVaronVassard).

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας ΖΟΟΜ στις παρακάτω ημερομηνίες*:

Κυριακή 31/3/2024
Κυριακή 7/4/2024
Κυριακή 28/4/2024
Κυριακή 2/6/2024
(* οι ημερομηνίες ενδέχεται να αλλάξουν)

Παρακαλούμε, για τη δήλωση συμμετοχής συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα έως 20 Μαρτίου 2024.

Το σεμινάριο παρέχεται έναντι δωρεάς 50,00€.

Διαδικτυακό Σεμινάριο: Η γενοκτονία των Εβραίων (1942-1945): Ιστορία, μνήμη, αναπαραστάσεις: Μάρτιος - Ιούνιος 2024

• Accepted file types: pdf, Max. file size: 1 MB.