9 & 10 Νοεμβρίου 2023: «Ο Εικοστός Αιώνας μέσα από τις Αφηγήσεις Εβραίων Γυναικών» – Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

«Ο Εικοστός Αιώνας μέσα από τις Αφηγήσεις Εβραίων Γυναικών»

Το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος συνεχίζοντας τη δράση του για τη διάδοση και μετάδοση της διδασκαλίας της εβραϊκής ιστορίας, την καταπολέμηση του αντισημιτισμού, και την προώθηση της εβραϊκής ζωής, συνδιοργάνωσε με τη Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού διήμερο σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο «Ο Εικοστός Αιώνας μέσα από τις Αφηγήσεις Εβραίων Γυναικών». Το διήμερο σεμινάριο διοργανώθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος HerStories, το οποίο συντονίζεται από το Centropa (Γερμανία), σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος, το Mozaika (Ισπανία), το Centropa (Ουγγαρία), το Εβραϊκό Μουσείο της Γαλικίας (Πολωνία) και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσω του προγράμματος CERV.

Σκοπός του σεμιναρίου ήταν να αυξηθεί η ποιότητα της εκπαίδευσης για την εβραϊκή ιστορία του 20ού αιώνα και το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα, ενώ το πρόγραμμα παρείχε μια πλούσια ευκαιρία για προβληματισμό σχετικά με την οπτική του φύλου και τη μικροϊστορία με αφορμή τις ιστορίες Εβραίων γυναικών στις οποίες επικεντρώθηκε το σεμινάριο.

Το σεμινάριο έλαβε χώρα την Πέμπτη 9 και την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 στην Αθήνα και απευθυνόταν σε εν ενεργεία δασκάλους και καθηγητές της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Περισσότερες από 25 εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα παρακολούθησαν το πλούσιο πρόγραμμα που περιελάμβανε ομιλίες από εξειδικευμένες ερευνήτριες του ΕΜΕ, παρουσίαση διδακτικών εργαλείων για εκπαιδευτικούς και ομαδικά εργαστήρια μεταξύ των εκπαιδευτικών, τα οποία βασίζονταν παράλληλα και σε νέα εργαλεία και διδακτικό υλικό αποκλειστικά σχεδιασμένο στο πλαίσιο του συγκεκριμένου έργου.

Δείτε το πρόγραμμα του σεμιναρίου.

Στον σύνδεσμο εδώ υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή της εκδήλωσης, και μερικά στιγμιότυπα είναι διαθέσιμα παρακάτω.